"Enter"a basıp içeriğe geçin

Blokzincir (Blockchain) Nedir?

Blokzincir, çeşitli algoritmalar ve şifreleme sistemleri kullanılarak belli bir merkeze bağlı kalmadan farklı cihazların birbirine veri göndermesidir. Normalde günümüz bankacılık sistemleri bir merkeze bağlıdır ve bu merkez herhangi bir yoldan zarar gördüğünde bu merkeze bağlı olan bütün cihazlar zarar görür.

Blokzincir sisteminde merkezi bir sistem olmadığı için her cihaz kendi sorumluluğunu kendisi üstlenir. Bu sistemde herhangi bir cihaz zarar görürse sadece o cihaz zarar görmüş olur diğer cihazlar bundan etkilenmez ve aynen olduğu gibi çalışmaya ve birbirlerine veri göndermeye devam ederler.

Blokzincir dendiğinde akla ilk Bitcoin gelir. Bitcoin blokzincir teknolojisi kullanılarak üretilen ilk kripto paradır. Sonrasında ise Bitcoin ile birlikte Ethereum, Ripple, Bytecoin vs. gibi alt coinler üretilmiştir.

Blokzincir sadece Kriptoparaların yönetimi için değil aynı zamanda sağlık, ekonomi, eğitim, finans vs. alanlarında da kullanılabilmektedir.

Kripto Para (CryptoCurrency) Nedir?

Kriptoparalar, blokzincir teknolojisi kullanılarak oluşturulan sanal para biçimidir. Blokzincir teknolojisi ile birbirine bağlı olan cihazların kullanıcılarının her birinin bir cüzdan hesabı olur. Bu cüzdan hesabında eşleniği bulunmayan ID (kimlik numarası) yer alır. Bu kimlik ID’leri ile cihazlar birbirlerini tanıyabilirler.

Elinizde somut bir paranız olmaz, kripto paranız cüzdan hesabınızdaki sayılardan ibarettir. Ancak sahip olduğunuz kripto parayı Lira, Dolar, Euro gibi para birimlerine dönüştürebilirsiniz. Bunun için Bazı bankalarda ATM’ye benzer cihazlar bulunmaktadır. Cüzdan hesabınızdan bu cihaza giriş yaptığınızda kripto paralar ile döviz ticareti bile yapabilirsiniz.

Kripto paralar adından da anlaşılacağı üzere kriptografik sistemler kullanır. Yani siz bir para transferi gerçekleştirdiğinizde blok zincir sistemi üzerinden yaptığınız işlemlerin kaydı kriptolanır hatta bazı kripto para birimlerini kullanırken tamamen anonim kalabilirsiniz.Bu kayda “dağıtık defter modeli” adı verilir ve standart olarak yapılan döviz(Dolar, Euro, vs.) aktarım işlemlerinden çok daha güvenlidir.

Coin Nedir?

Coin, kendi blokzincir ağına sahip kripto para birimlerine denir. Bu coinlerin kendi algoritmaları, kendi kriptografi sistemleri, kendi dağıtık kayıt defteri sistemleri vardır. Bitcoin ve Ethereum coinlere örnek olarak verilebilir.

Token (Jeton) Nedir?

Herhangi bir coin sistemine bağlı çalışan yani kendi blokzincir yapısına sahip olmayan kripto para birimlerine “token“ denir.